Školský vzdelávací program TVORIVO K ÚSPECHU
Školský vzdelávací program pre 1. stupeň ZŠ Príbelce
Tvorivo k úspechu
Motto: Učíme sa, študujeme,
nemusíme, my to chceme
Stupeň vzdelania: ISCED 1
Dĺžka štúdia: štyri roky
Vyučovací jazyk: slovenský
Študijná forma: denná
Druh školy: štátna
Predkladateľ
Názov školy: Základná škola Príbelce
Adresa: Príbelce 280, 991 25 Čebovce
IČO: 710060068
Riaditeľ školy: Mgr. Zdena Vavrová
Zriaďovateľ
Názov: Obec Príbelce
Adresa: Príbelce 234, 991 25 Čebovce
Starosta: Ing. Pavel Kollár
Platnosť dokumentu do: 31.08.2013 Mgr. Zdena Vavrová
ÚVOD
Uplynulý školský rok bol rokom veľkých zmien. Pracovali sme podľa nového školského vzdelávacieho programu Tvoja cesta k úspechu. Hoci sme nezačínali úplne od začiatku vo všetkom, tretí aj štvrtý ročník a s nimi súvisiace činnosti prešli najväčšími zmenami. V našej škole sa vyučoval anglický jazyk od školského roku 2007/2008 podľa učebných plánov s rozšíreným vyučovaním cudzieho jazyka a informatickej výchovy, oba predmety od 1. ročníka.
V tomto školskom roku budeme pracovať podľa Školského vzdelávacieho programu Tvorivo k úspechu na celom 1. stupni, v 1. – 4. ročníku. Skúsenosti máme aj s integráciou žiakov so špeciálnymi potrebami.
Nepochybujeme o tom, že školský vzdelávací program je prínosom pre výchovu a vzdelávanie žiakov. Škola má šancu získať svoju vlastnú identitu založenú na vlastnej filozofii z konkrétnych podmienok. Žiaci aj rodičia majú možnosť zapojiť sa do tohto procesu a stotožniť sa s ním, získať priestor pre tvorivú, zmysluplnú prácu, ktorá prinesie deťom i učiteľom radosť z učenia, poznania, že sa spoločnou prácou dopracujú k cieľu pripraviť deti pre praktický život.
Školský vzdelávací program je otvorený dokument, ktorý možno upravovať a dopĺňať podľa aktuálnych podmienok v škole.
- Všeobecná charakteristika školy
- Veľkosť školy
Základná škola Príbelce, v okrese Veľký Krtíš, je neplnoorganizovaná /málotriedna/ škola rodinného typu so štyrmi postupnými ročníkmi 1. stupňa v jednej triede, ktoré navštevuje do dvadsať žiakov. Kapacita školy je štyridsať žiakov. Škola nie je spádová a žiaci, ktorí ju navštevujú sú väčšinou miestni.
Budova školy sa nachádza v strede obce, blízko autobusovej zastávky, susedí s materskou školou.
- Charakteristika žiakov
Všetci žiaci navštevujúci školu sú slovenskej národnosti.
Pochádzajú prevažne z Príbeliec, 1 žiačka dochádza z obce Stredné Plachtince. Škola poskytuje záujmové vzdelávanie v popoludňajších hodinách ďalším žiakom II. stupňa, ktorí navštevujú základné školy v okrese Veľký Krtíš a majú trvalé bydlisko v Príbelciach.
Škola má skúsenosti aj s integráciou žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Každý integrovaný žiak má vypracovaný, na základe odporučenia Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie vo Veľkom Krtíši, vlastný individuálny vzdelávací plán, ktorý je aktualizovaný a dopĺňaný podľa potreby.
- Charakteristika pedagogického zboru
Výchovu a vzdelávanie žiakov zabezpečuje jedna učiteľka, zároveň riaditeľka školy, s trvalým pracovným pomerom, externá učiteľka náboženskej výchovy na dohodu, vychovávateľka v ŠKD a dvaja vedúci záujmových krúžkov. Vďaka rôznorodosti zamerania pedagógov a vedúcich záujmových útvarov je možné uspokojiť potreby žiakov v oblasti záujmového vzdelávania. Kolektív je ochotný a má záujem pracovať i nad rámec svojich povinností, prejavujú organizačné schopnosti najmä prípravou rôznych podujatí, súťaží pre žiakov, rodičov i verejnosť. Priemerný vek pedagogických pracovníkov a vedúcich záujmových útvarov je 40 rokov. Učiteľka - riaditeľka je plne kvalifikovaná, ukončila dvojročné kvalifikačné vzdelávanie vedúcich pracovníkov, absolvovala aj iné druhy vzdelávania a získala osvedčenia v oblasti výpočtovej techniky, projektového vyučovania, moderného vyučovania, rozširuje si kvalifikáciu o štúdium anglického jazyka v rámci národného projektu ŠPÚ Bratislava a je tiež frekventantkou ďalšieho národného projektu Modernizácia vzdelávacieho procesu, ktorý organizuje ÚIPŠ v Bratislave.
- Projekty
Škola je zapojená do viacerých projektov:
Otvorená škola Infovek - projekt má viacero častí i niekoľko cieľov. Zabezpečiť pre žiakov možnosť využívať počítače a internet, ale aj postupne meniť zaužívané spôsoby výučby a modernizovať ich, otvoriť školu lokálnej komunite – rodičom, bývalým žiakom, terajším žiakom, mladým ľuďom z okolia, ako zmysluplne tráviť voľný čas.
Otvorená škola – oblasť športu - aktivity zamerané na činnosť ŠSZČM pri ZŠ, materiálne vybavenie, besedy s olympionikmi.
Multimediálna čítanka – rozvíjanie počítačovej gramotnosti žiakov, projektová práca, rozvoj tvorivosti a inovatívnosti v procese osvojovania si materinského jazyka, rozvoj čítania s porozumením.
Internetová vedomostná olympiáda – testovanie vedomostí žiakov a porovnávanie sa s ostatnými žiakmi na Slovensku.
Modernizácia vzdelávacieho procesu – Národný projekt ÚIPŠ - inovovanie a modernizovanie obsahu vzdelávania a metód vo vyučovaní, ale najmä na prípravu učiteľov s novými kompetenciami pre prácu v modernej škole 21. storočia. Pre žiakov menej memorovania, zaujímavejšie a pestrejšie hodiny, pre učiteľov lepšie možnosti na sebarealizáciu a nový systém kariérneho rastu. V praxi to znamená prípravu nového digitálneho obsahu pre modernizáciu vzdelávania učiteľov ZŠ. V júni 2011 ukončila riaditeľka školy 2. modul MVP.
Vzdelávanie učiteľov ZŠ v oblasti cudzích jazykov v súvislosti s Koncepciou vyučovania cudzích jazykov na ZŠ a SŠ – Národný projekt ŠPÚ - skvalitnenie prípravy a ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov. Projekt sa koncentruje na doplnenie vzdelávacieho systému o kvalifikovaných učiteľov cudzích jazykov na 1. stupni základných škôl. Daný projekt bol navrhnutý s cieľom zabezpečiť dostatok kvalifikovaných učiteľov cudzích jazykov na 1. stupni ZŠ v prechodnom a dlhodobom období a prispieťk premene tradičnej školy na modernú. V júli 2011 ukončila riaditeľka školy postupovými skúškami 4. semester a získala certifikát na úroveň A2 SERR.
- Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi
Rodičia majú prístup k informáciám o dianí v škole a výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojich detí prostredníctvom školskej webovej stránky www.zspribelce.edupage.org, kde je funkčná aj elektronická žiacka knižka, tiež prostredníctvom klasických žiackych knižiek. Združenie rodičov sa koná spravidla štyrikrát do roka, podľa potreby aj častejšie. Rodičia iniciujú a podieľajú sa na príprave rôznych kultúrnych i športových podujatí. Vyjadrujú sa k práci v škole vrátane hodnotenia školy z pohľadu rodičov.
Základom vzdelávania a výchovy integrovaných žiakov je úzka spolupráca s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Červenej armády 27, 990 01 Veľký Krtíš, cpppapvk@gmail.com.
Centrum voľného času vo Veľkom Krtíši je partnerom v projektoch Kráľove Príbelce, Rozum v kocke, tiež poskytuje záujmové vzdelávanie – nácvik detských divadiel – našim terajším i bývalým žiakom. Naša škola poskytuje priestor pre činnosť divadelného krúžku CVČ.
Novohradské osvetové stredisko vo Veľkom Krtíši sa podieľa na príprave a realizácii tvorivých dielní v oblasti kultúrnych tradícií.
Plnoorganizovaná ZŠ Dolné Plachtince – metodicko-pedagogická spolupráca .
Poľovnícke združenie Podskala Príbelce každoročne pripravuje pre žiakov ako aj všetky deti v obci Rozprávkový les.
Materská škola Príbelce – spolupráca v príprave a realizácii spoločných kultúrnych a športových podujatí, vzájomné návštevy zamerané na prípravu detí MŠ na vstup do školy.
Obecná knižnica spolu so školskou knižnicou v priestoroch školy vytvára informačné centrum, ktoré využívajú okrem žiakov našej školy aj dospelí, žiaci a študenti z iných škôl rôzneho typu. Knižničný fond tvorí náučná literatúra, beletria, knihy encyklopedického charakteru, slovníky, odborné príručky, videotéka, fonotéka a fond CD a DVD diskov.
- Priestorové a materiálno-technické vybavenie školy
Terajšia budova školy, v ktorej sa vyučuje od 1. septembra 1975, je prototypová. Ako stavebný materiál sú použité drevovláknité panely, z vonkajšej strany s tepelnou izoláciou. Interiér budovy je upravený smrekolytom, strop je obložený zvukovými kazetami. Od roku 2004 sa budova postupne opravuje, prerába, dotvára sa interiér a vybavenie podľa potreby. V roku 2005 sa vymenilo celé vykurovanie, vrátane radiátorov, s vlastnou plynovou kotolňou. Okrem dvoch veľkých učební, z ktorých jedna slúži aj ako knižnica so študovňou, tiež kabinet vo vstavaných skriniach, je tu špeciálna učebňa s desiatimi počítačmi a zavedeným internetom, zborovňa, jedáleň, kuchyňa, priestranná hala, šatňa, hygienické zariadenia, plynová kotolňa. Škola je dobre vybavená učebnicami a pracovnými zošitmi, pri vyučovaní rôznych predmetov sú k dispozícii výukové softvéry. Pre ďalšie štúdium a prácu žiakov i pedagógov je k dispozícii dobre vybavená knižnica. Od septembra 2010 je v druhej učebni školy zriadený školský klub detí s popoludňajšou prevádzkou do 16:00 hodiny. Literatúra, učebnice, učebné pomôcky a výukový SW sú priebežne doplňované o nové tituly. Na jednotlivé vyučovacie predmety nadväzujú skrinkové kabinety s potrebnými učebnými pomôckami. Nielen učitelia, ale aj žiaci pracujú s technikou a vybavením ako sú digitálne fotoaparáty, digitálna kamera, digitálny nahrávač zvuku, dataprojektor, notebook, scaner, multifunkčné zariadenie, tlačiarne, elektrický klávesový hudobný nástroj, klasické i laserové športové zariadenie na streľbu, digitálny prehrávač, videoprehrávač a iné. V triede, špeciálnej učebni ako aj kancelárii je zavedený internet. Škola má svoju vlastnú vybavenú kuchyňu, ale obedy dováža z kuchyne materskej školy, ktorá je v blízkom susedstve. Jedáleň je priestranná, upravená, má kapacitu 25 stravníkov. Telocvičňu škola nemá. Nahrádza ju priestranná hala, trávnatá plocha okolia školy a viacúčelové ihrisko, ktoré bolo dokončené v lete 2010.
- Škola ako životný priestor
Areál školy je oplotený, rozdelený na dve časti. Budovu školy obklopuje vydláždená plocha lemovaná trávnikom, listnatými i ihličnatými stromami a kvitnúcimi krami rôzneho druhu. V prednej časti sú kvetinové záhony. Za budovou sa nachádza viacúčelové športové ihrisko s umelou trávou. Západnú časť vydláždenej plochy s ohniskom je možné využívať ako oddychovú zónu, na ktorú je prístup priamo z učebne i z knižnice. Vo vestibule sú výstavné a informačné panely, prezentujúce činnosť školy a úspechy žiakov. Je tu tiež priestor na informácie pre rodičov. Budova školy svojou architektúrou, priestrannosťou a svetlosťou priam vyzýva na vytváranie príjemného prostredia, kde sa výborne darí kvetom a dajú sa tam vytvárať relaxačné zóny, v ktorých sa dobre cítia tak deti ako aj dospelí. Tieto príjemné priestory haly a jedálne škola poskytuje aj spoločenským organizáciám, ktoré so školou spolupracujú a pomáhajú jej materiálne, prácou, či finančne.
- Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní
Priestory školy v súčasnosti nie sú zabezpečené a zdraviu vyhovujúce v plnom rozsahu. Po výmene radiátorov pri rekonštrukcii plynového ústredného kúrenia ostali v podlahe pôvodné rúry, a je nutné ich upraviť, vymeniť podlahovú krytinu vo vstupnej chodbe, šatni. Taktiež vstupný priestor terasy pred školou má narušenú štruktúru dlažby, schodov a je potrebné ho opraviť.
Na začiatku školského roka sú žiaci a zamestnanci školy poučení o bezpečnosti pri práci v priestoroch školy, v triedach a odbornej učebni. Samostatné poučenie o bezpečnosti a ochrane zdravia predchádza aj školským výletom a exkurziám.
Všetci zamestnanci školy pravidelne každý rok absolvujú školenie o bezpečnosti pri práci a požiarnej ochrane. Zriaďovateľ zabezpečuje kontroly a revízie hasiacich prístrojov, elektrického, plynového zariadenia a bleskozvodov. Posledné revízne správy sú z roku 2010.
2. Charakteristika školského vzdelávacieho programu
2.1 Pedagogický princíp školy
Hlavnou úlohou školy je dať žiakom dostatok možností a podnetov, aby sa sami chceli učiť, objavovať svet okolo seba. Kde je to možné a vhodné, budeme učiť formou projektov. Tento spôsob zodpovedá globálnemu spôsobu myslenia, čo je jednou z priorít našej školy. Princípy globálnej výchovy sú uplatňované vo väčšine predmetov.
Kladieme dôraz na šírenie kladného vzťahu k životu v najširšom slova zmysle, na rozvoj individuálnych schopností žiakov, rozvoj kľúčových spôsobilostí. Pristupujeme k výchove a vzdelávaniu tak, aby sme vychovali človeka schopného riešiť situácie bežného života, problémov, ku ktorým bude pristupovať uvedomele a aktívne, ku ktorým bude schopný zaujať určitý postoj, a bude schopný sa sám ďalej vzdelávať.
- Zameranie školy a stupeň vzdelania
Zameranie našej školy vychádza zo silných stránok školy a z viacročného uplatňovania koncepcie školy. V prvom rade je to poskytovanie vzdelávania predpísaného štátnym programom. Posilnením povinných a použitím voliteľných predmetov v školskom vzdelávacom programe sme vytvorili podľa možností a potrieb žiakov a požiadaviek rodičov dve školské zamerania.
- Poskytovať kvalitné základné vzdelanie stupňa ISCED1 zamerané na aktívne vedomosti žiakov.
- Rozvíjať komunikačné schopnosti žiakov v materinskom i cudzom jazyku, v informačno-komunikačných technológiách a v sociálnych vzťahoch.
Spôsob ukončovania výchovy a vzdelávania, vydávanie dokladu o získanom vzdelaní
Spôsob ukončenia štúdia: 1. - 4. ročník (1. stupeň základnej školy)
Doklad o dosiahnutom vzdelaní: vysvedčenie s doložkou
Poskytnutý stupeň vzdelania : primárne
- Profil absolventa
Profil absolventa charakterizuje vedomosti /čo má žiak vedieť/, zručnosti /čo má vedieť urobiť/, aké postoje a hodnotovú orientáciu si vyžaduje jeho budúcnosť.
Našim cieľom je vychovať dobré – čestné, morálne, charakterné, múdre – vzdelané, tvorivé, aktívne – samostatné, pracovité, iniciatívne a šťastné deti.
Systém vzdelávania na základnej škole má byť skutočným základom pre rozvoj každého žiaka, to znamená, že každý žiak bude mať základné vedomosti, zručnosti a schopnosti v jednotlivých výchovno-vzdelávacích predmetoch tak, aby mohol vo vzdelávaní plynule nadväzovať a aby ich potom vo svojom osobnom aj pracovnom živote vedel uplatniť a stal sa tak plnohodnotným členom spoločnosti.
Žiak štvrtého ročníka našej školy, absolvent primárneho vzdelania, má vnútornú potrebu zdokonaľovať sa, učiť sa, sebarozvíjať, má osvojené základy čitateľskej, pisateľskej, matematickej, prírodovedeckej, počítačovej a kultúrnej gramotnosti. Získal základy pre osvojenie účinných techník učenia sa a pre rozvíjanie spôsobilostí. Váži si seba aj druhých ľudí, je spôsobilý ústretovo komunikovať a spolupracovať, je vnímavý k potrebám iných. Je schopný prevziať zodpovednosť za seba, starať sa o svoje fyzické aj psychické zdravie. Získal základy používania materinského, štátneho a cudzieho jazyka. Svojou tvorivosťou a schopnosťou riešiť problémy sa dokáže prispôsobovať rýchle sa meniacim podmienkam života.
Žiak našej školy získa spôsobilosti z kognitívnej, sociálnej aj personálnej oblasti. Absolvent Základnej školy v Príbelciach vie:
- pracovať samostatne podľa inštrukcií
- tvoriť písomné materiály
- získať informácie z rôznych zdrojov a meniť ich na poznatky
- využívať IKT ako zdroj informácií a komunikačný kanál
- rozpoznať problém a navrhnúť spôsob riešenia
(kognitívne zručnosti)
- pomenovať svoje pocity – pozitívne aj negatívne
- nájsť svoj efektívny spôsob učenia sa
- zaujať a prezentovať svoje stanovisko pri každej učebnej a životnej situácii
- argumentovať na základe získaných vedomostí a skúseností
(personálne zručnosti)
- nadviazať priateľské vzťahy a vedome ich rozvíjať
- učiť sa s inými aj od iných – práca v tíme
- rešpektovať názor iných – rodiča, kamaráta, učiteľa...
- prijať spoluzodpovednosť
- oceniť svoju prácu aj prácu iných – dôležitá – pozitívna orientácia
- aktívne a otvorene komunikovať
(sociálne zručnosti)
- Pedagogické stratégie
Stratégia vyučovania určuje metódy a formy práce, ktorých premyslený výber, logické usporiadanie a kombinovanie je prostriedkom motivácie a usmernenia žiakov na vyučovaní a učení. Metódy a formy práce budeme voliť tak, aby rozvíjali kľúčové spôsobilosti žiakov a boli v súlade so zámermi školy. Majú nadpredmetový charakter a vzájomne sa prelínajú. Sú výsledkom celkového procesu celostného vzdelávania.
Strategické ciele školy
- Naďalej venovať pozornosť skvalitňovaniu výučby cudzích jazykov, využívať nové progresívne vyučovacie metódy, výukové programy, didaktickú techniku a iné pomôcky.
- Venovať pozornosť výučbe výpočtovej techniky
- Naďalej rozvíjať prirodzenú vlastnosť detí - pohyb.
- Aktívne sa zapájať do vyhlásených projektov a programov pre základné školstvo, s cieľom neustáleho skvalitňovania úrovne školy.
Výchovno-vzdelávací proces.
- Dbať na kvalitu a úroveň vyučovania cudzích jazykov.
- Naďalej plniť opatrenia vyplývajúce z koncepcie environmentálnej výchovy a vzdelávania a realizovať plnenie jej učebných osnov a systematické uplatňovanie prvkov environmentálnej výchovy.
- Skvalitniť realizáciu rozvoja pohybových schopností žiakov na hodinách Tv.
- Zvyšovať kvalitu vyučovacieho procesu využívaním najúčinnejších metód a foriem práce a využívaním nových poznatkov pedagógov, získaných ďalším vzdelávaním.
- Vo výchovno-vzdelávacích predmetoch klásť dôraz na zlepšenie medziľudských vzťahov a realizovať úlohy súvisiace s výchovou v duchu humanizmu a predchádzaniu všetkých foriem diskriminácie, xenofóbie, intolerancie a rasizmu.
- V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálno-patologickými javmi a zabezpečiť primerané opatrenia proti šíreniu drog.
- V súlade so zákonom o rodine zabezpečovať prehlbovanie spolupráce s rodičmi, s cieľom zlepšiť výsledky výchovy a vzdelávania.
- Počas celého školského roka sa riadiť pedagogicko-organizačnými pokynmi na školský rok 2011/2012.
- Pedagogický prístup orientovať na posilňovanie humánnych a priateľských vzťahov medzi rovesníkmi, na rozvíjanie prosociálneho správania žiakov s rešpektovaním ich individuálnych osobností, potrieb a záujmov.
Postupy smerujúce k utváraniu a rozvíjaniu kľúčových spôsobilostí žiakov:
Spôsobilosť učiť sa učiť
Učiteľ:
- integruje učenie do zmysluplných celkov,
- rozvíja u žiakov schopnosť samostatne pracovať zadávaním samostatných úloh,
- pestuje návyk seba kontroly, vlastného hodnotenia a kritického prístupu k výsledkom práce
a tým umožňuje žiakom osvojiť si stratégiu učenia a motivuje ich pre celoživotné vzdelávanie.
Žiak:
- nachádza súvislosti medzi učivom a aplikuje ho v praktickom živote, využíva moderné informačné technológie,
- ovláda základy potrebných počítačových aplikácií, vie používať kreslenie a písanie na počítači,
- vyhľadáva informácie z rôznych informačných zdrojov, posudzuje ich a využíva ich v ďalšom učení,
- uvedomuje si potrebu spolupracovať a nadväzovať na prácu iných,
- nachádza spôsoby smerujúce k odstraňovaniu nedostatkov.
Spôsobilosť riešiť problémy
Učiteľ:
- využíva vhodné metódy na rozvíjanie kreativity žiakov /projektové vyučovanie, brainstorming, kooperatívne učenie.../,
- predkladá žiakom problémy súvisiace s učebnou látkou i každodenným životom
a tým ich podnecuje k tvorivému mysleniu, logickému uvažovaniu a k riešeniu problémov.
Žiak:
- používa základné myšlienkové operácie /porovnávanie, triedenie, zovšeobecňovanie, abstrakciu, syntézu, analýzu/,
- vyberá si vhodný spôsob riešenia problémov, vyhodnocuje jeho správnosť, nenechá sa odradiť počiatočným neúspechom,
- overený postup aplikuje pri riešení podobných problémových situácií.
Komunikačné spôsobilosti
Učiteľ:
- kladie dôraz na stručné, logické a výstižné vyjadrovanie v písomnom i ústnom prejave,
- zoznamuje žiakov so základnými prostriedkami komunikácie verbálnymi i neverbálnymi,
- vedie diskusie
a tým vedie žiakov k všestrannej, účinnej a otvorenej komunikácii.
Žiak:
- prezentuje svoje názory a svoju prácu na verejnosti,
- vyjadruje sa kultivovane,
- hovorí k veci,
- obhajuje svoje stanovisko vhodnými argumentmi,
- dokáže komunikovať pomocou elektronických médií.
Sociálne spôsobilosti
Učiteľ:
- zaraďuje prácu vo dvojiciach a v skupinách,
- spoločne so žiakmi dohodne pravidlá tímovej práce a riadi sa nimi,
- upevňuje dobré medziľudské vzťahy
a tým rozvíja u žiakov schopnosť spolupracovať a rešpektovať prácu a úspechy vlastné i iných.
Žiak:
- organizuje, radí sa, rozhoduje, kontroluje a prezentuje výsledky práce v skupine,
- neubližuje spolužiakom,
- má radosť z úspechu spolužiakov,
- v prípade potreby poradí, pomôže.
Občianske spôsobilosti
Učiteľ:
- kladie dôraz na ohľaduplnosť, zdvorilosť, úctu, kultivované vystupovanie a slušné správanie k druhým ľuďom,
- presadzuje ideály slobody a dôstojnosti človeka, ľudské práva, solidaritu a toleranciu ako základné životné hodnoty,
- podporuje vlastnú sebadôveru u žiakov
a tým pripravuje žiakov k tomu, aby sa prejavovali ako slobodné a zodpovedné osobnosti, uplatňovali svoje práva a plnili si svoje povinnosti.
Žiak:
- uzná vlastné chyby, poučí sa z nich a ospravedlní sa,
- rešpektuje rôzne stanoviská, čerpá poučenie z toho, čo si druhí myslia, hovoria a robia,
- pozná svoje práva i povinnosti, samostatne sa rozhoduje a nesie dôsledky svojich rozhodnutí.
Osobné spôsobilosti
Učiteľ:
- podporuje potrebu pozitívnych citov v správaní sa jedinca, jeho konaní a prežívaní životných situácií,
- organizuje akcie vedúce k pocitu spolupatričnosti, dobrých vzťahov medzi žiakmi a navodzovaní dôvery medzi učiteľom a žiakmi
a tým vytvára u žiaka potrebu prejavovať pozitívne city v správaní, konaní a prežívaní životných situácií, rozvíja vnímavosť a citové vzťahy k ľuďom, svojmu životnému prostrediu a k prírode.
Žiak:
- nachádza citový vzťah k svojmu prostrediu a k prírode.
Pracovné a občianske spôsobilosti
Učiteľ:
- vyžaduje dodržiavanie pravidiel bezpečného správania sa v škole i mimo nej,
- zapája žiakov do činností a aktivít školy podporujúcej zdravie a do propagácie zdravého životného štýlu,
- vytvára preventívne programy s cieľom podporovať duševné i psychické zdravie jednotlivca
a tým vedie žiakov k aktívnemu rozvíjaniu a ochrane fyzického, duševného a sociálneho zdravia a k zodpovednosti za ne.
Žiak:
- uplatňuje zložky zdravého životného štýlu a zdravej výživy k bežnom živote.
Spôsobilosti vnímať a chápať kultúru
Učiteľ:
- jedná s úctou a rešpektom so všetkými deťmi bez rozdielu rasy, náboženstva, kultúry a rodinného zázemia
a tým vedie žiakov k tolerancii a ohľaduplnosti k iným ľuďom, ich kultúre a duchovným hodnotám, učí ich žiť spoločne s ostatnými ľuďmi.
Žiak:
- uznáva rovnocennosť všetkých etnických skupín a kultúr,
- spoznáva ich kultúru a duchovné hodnoty,
- dokáže pomenovať druhy umenia a ich hlavné nástroje a vyjadrovacie prostriedky,
- cení si a rešpektuje kultúrno-historické dedičstvo a ľudové tradície,
- pozná základné pravidlá a zvyky súvisiace s úpravou zovňajšku človeka.
- Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi potrebami
V našej škole sú integrovaní žiaci so špeciálnymi potrebami v bežnej triede so spojenými ročníkmi. Sú vzdelávaní podľa individuálnych vzdelávacích plánov, ktoré sú spracované triednou učiteľkou a špeciálnym pedagógom Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie vo Veľkom Krtíši. Svojim obsahom sa vzdelávací proces u žiakov s vývinovými poruchami učenia zásadne neodlišuje od vzdelávania ostatných žiakov. Prognóza je vždy individuálna. Pri vyučovaní je potrebné podporovať schopnosť koncentrácie žiakov, usmerňovať ich.
Škola zaisťuje:
- individuálnu prácu so žiakom, rešpektovanie jeho pracovného tempa, časté opakovanie prebraného učiva,
- využívanie reedukačných postupov podľa druhu a stupňa poruchy,
- prehľadné a štruktúrované prostredie, možnosť relaxácie,
- konzultácie triedneho učiteľa so špeciálnym pedagógom,
- úzku spoluprácu s rodičmi.
Individuálny výchovno-vzdelávací program obsahuje:
- základné informácie o žiakovi,
- úpravu učebného plánu a učebných osnov,
- aplikáciu špeciálnych vzdelávacích postupov,
- špecifické postupy hodnotenia učebných výsledkov žiaka,
- spoluprácu s odborníkmi – špeciálnym pedagógom, liečebným pedagógom, psychológom, logopédom.
Všetky špecifické úpravy sa vypracovávajú v individuálnom rozsahu a kvalite tak, aby zodpovedali špeciálnym výchovno-vzdelávacím potrebám konkrétneho žiaka.
- Začlenenie prierezových tém
Stručná charakteristika prierezových tém
Povinnou súčasťou obsahu vzdelávania sú prierezové tematiky, ktoré sa spravidla prelínajú cez obsahové vzdelávacie oblasti. Reprezentujú okruhy aktuálnych problémov súčasného sveta. Ich zmyslom a poslaním je zoznámiť žiakov s konkrétnymi problémami, s ktorými sa budú pravdepodobne vo svojom živote stretávať a vybaviť ich nástrojmi na ich riešenie. K rozpoznaniu a riešeniu problémov však človeku nestačia iba zručnosti jedného typu, vedomosti jedného odboru. Prierezové témy tak umožňujú spojiť to, čo žiak získal v rôznych predmetoch, do zručností a schopností vyššej úrovne. Prierezové témy majú výrazne formačný charakter a ich cieľom nie je len dopĺňať vzdelávací obsah vyučovacích predmetov, ale otvoriť žiakom ďalšie perspektívne poznanie, utvárať si postoje k zásadným otázkam súčasného sveta a získať skúsenosti, ktoré potom využijú v každodennom živote.
Na úrovni primárneho vzdelávania zavádza Štátny vzdelávací program prierezové témy:
Dopravná výchova – výchova k bezpečnosti v cestnej premávke
Osobnostný a sociálny rozvoj
Environmentálna výchova
Mediálna výchova
Multikultúrna výchova
Ochrana života a zdravia
Tvorba projektu a prezentačné zručnosti
Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra
Dopravná výchova – výchova k bezpečnosti v cestnej premávke
V každodennom živote sa žiaci stávajú účastníkmi cestnej premávky ako chodci, korčuliari, kolobežkári, cyklisti, cestujúci v prostriedkoch hromadnej alebo osobnej dopravy a pod. Okrem pozitívnych stránok má doprava a motorizmus aj veľa záporných stránok. Neúmerný je počet dopravných nehôd, ktorých účastníkmi sú deti v mladšom a staršom školskom veku. Základné vedomosti, zručnosti a návyky zamerané na bezpečné správanie sa v rôznych dopravných situáciách získavajú deti najmä prostredníctvom školy.
Učivo tematiky Dopravná výchova je povinnou súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov základných škôl. Úlohou výchovy k bezpečnosti v cestnej premávke v škole je postupne pripraviť deti na samostatný pohyb v cestnej premávke - ako chodcov alebo cyklistov - pričom je potrebné mať na zreteli aj aspekt výchovy budúcich vodičov motorových vozidiel. Realizácia učebnej činnosti sa uskutočňuje v objekte školy, na detských dopravných ihriskách alebo v bezpečných priestoroch v okolí školy.
Ciele výchovy k bezpečnosti v cestnej premávke na ZŠ zahŕňajú oblasť kognitívnu, afektívnu a psychomotorickú, ktoré je potrebné proporcionálne rozvíjať. Ciele sú zostavené v zmysle týchto kritérií :
- pochopiť funkcie dopravy ako riadeného systému vymedzeného všeobecne záväznými právnymi predpismi,
- sformovať si mravné vedomie a správanie sa v zmysle morálnej a právnej zodpovednosti pri chôdzi a jazde v cestnej premávke,
- uplatňovať zásady bezpečného správania sa v cestnej premávke podľa všeobecne záväzných právnych predpisov, a to ako chodec, korčuliar, cyklista, cestujúci (spolujazdec) a pod.,
- spôsobilosť pozorovať svoje okolie, vyhodnocovať situáciu z hľadiska bezpečnosti a aplikovať návyky bezpečného správania sa v cestnej premávke v praktickom živote,
- schopnosť zvládnuť techniku chôdze a jazdy na bicykli,
- schopnosť zvládnuť základné taktické prvky chôdze a jazdy v cestnej premávke,
- pochopiť význam technického stavu a údržby vozidiel pre bezpečnú jazdu v cestnej premávke a prakticky zvládnuť základné úlohy údržby bicykla,
- uvedomiť si význam technických podmienok dopravy a zariadení ovplyvňujúcich bezpečnosť cestnej premávky.
Environmentálna výchova
Environmentálna výchova je prierezová téma, prelína sa všetkými predmetmi, ale najmä prírodovedou, vlastivedou, pracovným vyučovaním, etickou výchovou.
Cieľom je prispieť k rozvoju osobnosti žiaka tak, že nadobudne schopnosť chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím vo svojom okolí, pričom zároveň chápe potrebu ochrany životného prostredia na celom svete. Dôležité je, aby žiaci získali vedomosti ale aj zručnosti, ktorými môžu pomáhať životnému prostrediu jednoduchými činnosťami, ktoré sú im primerané a vhodné - chrániť rastliny, zvieratá, mať kladný vzťah k domácim zvieratám ale aj k zvieratám v prírode, starať sa o svoje okolie a pod..
Osobnostný a sociálny rozvoj
Prierezová oblasť osobnostný a sociálny rozvoj rozvíja ľudský potenciál žiakov, poskytuje žiakom základy pre plnohodnotný a zodpovedný život. Znamená to nielen študijný (akademický) rozvoj žiakov, ale aj rozvíjanie osobných a sociálnych spôsobilostí, ktoré spätne akademický rozvoj podporujú. Aby žiak získal kvalitné vzdelanie, k tomu je potrebné aby si už od primárneho vzdelávania rozvíjal sebareflexiu (rozmýšľal o sebe), spoznával sám seba, svoje dobré ale aj slabé stránky, rozvíjal si sebaúctu, sebadôveru a s tým spojené prevzatie zodpovednosti za svoje konanie, osobný život a sebavzdelávanie. V tejto súvislosti je potrebné aby sa naučil uplatňovať svoje práva, ale aj rešpektovať názory, potreby a práva ostatných. Dôležité je, aby prierezová téma podporovala u žiakov rozvoj schopnosti uplatňovať prevenciu sociálno-patologických javov (šikanovanie, agresivita, užívanie návykových látok). Cieľom je, aby žiak získaval a udržal si osobnostnú integritu, pestoval kvalitné medziľudské vzťahy. V tejto prierezovej tematike sa uplatňuje aj vzdelávanie k ľudským právam ale aj k rodinnej výchove.
Téma sa prelína všetkými obsahovými vzdelávacími oblasťami, pričom sa pri jej uskutočňovaní berú do úvahy aktuálne potreby žiakov. Na dosiahnutie cieľov tejto prierezovej tematiky je nutné vymedziť priestor aj v náukových predmetoch. Všetky témy sa budú realizovať aj prakticky, prostredníctvom vhodných cvičení, modelových situácií, diskusií, hier a iných interaktívnych metód.
Ochrana života a zdravia
Ochrana života a zdravia (OŽZ) sa v základných školách realizuje prostredníctvom učebných predmetov štátneho vzdelávacieho programu a samostatných organizačných foriem vyučovania – didaktických hier. V rámci témy sa aplikuje učivo, ktoré bolo v minulosti súčasťou povinného učiva ochrany človeka a prírody (OČP). Ochrana života a jeho zdravia integruje postoje, vedomosti a schopnosti žiakov zamerané na ochranu života a zdravia v mimoriadnych situáciách. Podobne pri pobyte a pohybe v prírode, ktoré môžu vzniknúť vplyvom nepredvídaných skutočností ohrozujúcich človeka a jeho okolie.
Cieľom spoločnosti je pripraviť každého jednotlivca na život v prostredí, v ktorom sa nachádza. Nevyhnutným predpokladom k tomu je neustále poznávanie prostredníctvom pohybu a pobytu v prírode. Obsah učiva je predovšetkým orientovaný na zvládnutie situácií vzniknutých vplyvom priemyselných a ekologických havárií, dopravnými nehodami, živelnými pohromami a prírodnými katastrofami. Zároveň napomáha zvládnuť nevhodné podmienky v situáciách vzniknutých pôsobením cudzej moci, terorizmom voči občanom nášho štátu. Cieľom oblasti je formovať ich vzťah k problematike ochrany svojho zdravia a života, tiež zdravia a života iných ľudí. Poskytnúť žiakom potrebné teoretické vedomosti a praktické zručnosti. Osvojiť si vedomosti a zručnosti v sebaochrane a poskytovaní pomoci iným v prípade ohrozenia zdravia a života. Rozvinúť morálne vlastnosti žiakov, tvoriace základ vlasteneckého a národného cítenia. Formovať predpoklady na dosiahnutie vyššej telesnej zdatnosti a celkovej odolnosti organizmu na fyzickú a psychickú záťaž v náročných životných situáciách.
Tvorba projektov a prezentačné zručnosti
Prierezová téma spája jednotlivé spôsobilosti, ktoré, ktorých cieľom je rozvíjať u žiakov - komunikovať, argumentovať, používať informácie a pracovať s nimi, riešiť problémy, poznať sám seba a svoje schopnosti, spolupracovať v skupine, prezentovať sám seba, ale aj prácu v skupine, vytvoriť nejaký produkt. V tejto prierezovej téme je obsah zameraný na postupnosť jednotlivých krokov a metodológiu tvorby projektu, ktorú budú môcť žiaci využívať v ostatných predmetoch alebo aj v mimoškolskej činnosti pri prezentácii svojej školy.
Naučia sa prezentovať svoju prácu písomne aj verbálne s použitím informačných a komunikačných technológií.
Mediálna výchova
Žiaci sú už vo veku 7 - 11 rokov vystavení vplyvom médií – nielen elektronických ale aj tlačených - rôznych časopisov. Zvlášť vo veľkej obľube sú televízia a počítač. Nie každý žiak dokáže ich obsah selektovať, preto sa čoraz viac do popredia dostáva potreba rozvíjať u žiakov mediálnu kompetenciu, ktorý by umožnila žiakom osvojiť si stratégie kompetentného zaobchádzania s rôznymi druhmi médií, kriticky a selektívne využívať médiá a ich produkty, čo znamená, že učiteľ by mal viesť žiakov k tomu, aby lepšie poznali a chápali pravidlá fungovania „mediálneho sveta“, primerane veku sa v ňom orientovali.
Cieľom mediálnej výchovy je formovať schopnosť detí primerane veku, posudzovať mediálne šírené posolstvá, objavovať v nich to hodnotné, pozitívne formujúce ich osobnostný a profesijný rast, ale tiež ich schopnosť uvedomovať si negatívne mediálne vplyvy na svoju osobnosť a snažiť sa ich zodpovedným prístupom eliminovať.
Multikultúrna výchova
Multikultúrna výchova je zaradená do obsahu vzdelávania s ohľadom na slovenské kultúrne prostredie, kde po stáročia spolunažívali príslušníci rôzneho etnického, národného, náboženského a kultúrneho pôvodu. Tradičná kultúrna rozmanitosť sa pritom v súčasnosti ešte prehlbuje vďaka viacerým trendom, ktoré sa často zastrešujú pojmom globalizácia. Jedným z týchto trendov, ktorý výrazne zvyšuje rozmanitosť kultúr na Slovensku, je migrácia príslušníkov vzdialenejších a doposiaľ nepoznaných kultúr a subkultúr. Multikultúrnosť slovenskej spoločnosti však nikdy neznamenala len pokojné spolunažívanie rôznych skupín obyvateľov, ale vždy bola a dodnes je poznačená aj predsudkami a stereotypmi, ktoré sa prejavujú v rôznych podobách neznášanlivosti, rasizmu, či xenofóbie.
Žiaci všetkých vekových kategórií budú čoraz častejšie v osobnom aj verejnom živote vystavení rôznym kultúrnym vplyvom a v čoraz väčšej miere sa budú dostávať do kontaktu s príslušníkmi iných kultúr. Preto je potrebné, aby boli na tieto výzvy pripravení.
Cieľom prierezovej témy multikultúrna výchova je preto pôsobenie zamerané na rozvoj poznania rozličných tradičných aj nových kultúr, akceptáciu kultúrnej rozmanitosti ako spoločenskej reality a rozvoj tolerancie, rešpektu a prosociálneho správania a konania vo vzťahu ku kultúrnej odlišnosti.
Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra
Cieľom zaradenia prierezovej témy do vyučovania je vytvárať u žiakov predpoklady na pestovanie a rozvíjanie citu ku krásam svojho regiónu, prírody, staviteľstva, ľudového umenia a spoznávanie kultúrneho dedičstva našich predkov.
Edukačná činnosť je zameraná na to, aby žiaci v rámci regionálnej výchovy poznali históriu a kultúru vlastnej obce, na funkčné využívanie historických regionálnych ukážok: môj rodný kraj; kraj - kde žijem; škola a jej okolie; moja trieda; obec, v ktorej žijem; čo sa mi v našom kraji najviac páči; čím sa pýši naša obec - povesti, piesne, šport a kultúra, osobnosti, ale aj súčasnosť, napr. jej flóru a faunu - význam ochrany prírody; zvyky a tradície; ľudia v mojom okolí (aj o úcte k starším obyvateľom); pripomíname si našich predkov- vychádzať z rodinného prostredia, tradičné jedlá; rozhovory so žiakmi o minulosti ich regiónu a pod.
Základom našej kultúrnej identity, ako aj zdrojom historického vedomia, patriotizmu a vzdelanosti, poznávania kultúrnej rozmanitosti, je tradičná ľudová kultúra- kultúra, ktorú vytvorili, ktorou žili a dodnes žijú najširšie vrstvy obyvateľstva - využitie danosti regiónu, spoznávanie tradičných ľudových remesiel, ľudovoumeleckých výrobkov regiónu, tradičné jedlá, vlastná tvorba (remeslá), spoznávanie staviteľských pamiatok v regióne, obci, poznatky využiť v zobrazovaní vo výtvarnej výchove; tvorba zbierky ľudovej hudobnej kultúry, jej prezentácia ( piesne, zvyky regiónu ); poznávanie vyčítaniek, hádaniek, básní, ľudovej piesne, tanec ľudové kroje (hudobný, pohybový, výtvarný prejav), príslovie, porekadiel, pranostík, bájok, rozprávok: ľudových, autorských, povestí a pod.- skúmanie vlastnej kultúry, skúmať a objavovať vlastnú kultúru a spoznávať iné kultúry v oblasti ľudových tradícií.
2.7 Prehľad tematických okruhov prierezových tém
Tematické okruhy
prierezových tém
1. ročník
2. ročník
3. ročník
4. ročník
Dopravná výchova
Pravidlá chodca
Tv,Pr,Iv.
Pv,M,Sj
Tv,Pr,Hv,
Vv,M.Sj
Tv,Pr,Hv,
Pv,M,Sj
Tv,Pr,Hv,Pv,
M,Sj
Pravidlá cyklistu
Tv,Pr,Vv,Sj
Tv,Pr,Iv,Vv,Sj
Tv,Pr,Iv,Vv,Sj
Tv,Sj,Vv,Iv
Dopravné prostriedky
Pr,Aj,Vv,Sj
Tv,Pr,Aj
,Vv,Sj
Tv,Pr,Aj,
Vv,Sj
Tv,Sj,Vl,Aj,
Vv
Osobnostný a sociálny rozvoj
Poznávanie
Tv,,Sj,Vv,Pr,
M,Iv,Nv
Tv,Sj,Pr,Vv,
M,Iv,Nv
Hv,M,Sj,Vv,
Tv,Iv,Nv
Tv,Hv,Sj,Vv,
M,Iv,Nv
Sebapoznanie
Tv,,Sj,Vv,Pr,
Iv,Nv
Tv,Hv,Sj,Vv,
Pr,M,Iv,Nv
Tv,Hv,Sj,Vv,
Pr,M,Iv,Nv
Tv,Hv,Iv,Nv,
M,Sj,Aj
Sebaregulácia
Sj,M,Tv,Hv,
Sj,M,Tv,Hv,Nv
Sj,M,Tv,Hv,Nv
Sj,M,Tv,Hv,
Psychohygiena
Hv,Vv,Pr,M, Tv,Iv,Nv
Hv,Vv,Pr,M, Tv,
Iv,Nv
Hv,Vv,Pr,M,
Tv,Iv,Nv
Hv,Vv,Pr,M,
Tv,Iv,Nv
Kreativita
Tv,Hv,Vv,
Pr,M,Pv, Sj
Tv,Hv,Sj,Vv,
Pr,M,Pv,Nv
Tv,Hv,Sj,Vv,
Pr,M,Pv,Nv
Tv,Hv,Vv,Sj,
Pv,Nv,M
Medziľudské vzľahy
Sj,Pr,Tv,Pv,Nv
Sj,Pr,Tv,Pv,Nv, Iv
Sj,Pr,Tv,Pv,
Vl,Iv,Nv
Sj,Pr,Tv,Pv,
Iv,Nv
Komunikácia
Sj,Pr,M,Tv,
Aj,Nv
Sj,Pr,M,Tv,
Aj,Nv
Sj,Pr,M,Tv,
Aj,Nv
Sj,Aj,Iv,M,
Nv
Riešenie problémov
Pr,M,Tv,Sj,
Pr,M,Tv,Sj,Nv
Pr,M,Tv,Sj,Nv
Pr,Vl,Sj,M,Iv
Hodnoty a postoje
Tv,Nv,Sj
Tv,Nv,Sj
Tv,Nv,Sj
Tv,Nv,Sj
Environmentálna
výchova
Ekosystémy
Pr, M,Tv,Vv
Pr, M,Tv,Vv
Pr, M,Tv,Vv,Vl
Pr,Vl,M,Vv
Základné podmienky
života
Pr,Tv,Pv
Pr,Tv,Vv
Pr,Tv,Vv,Pv,Sj
Pr,Tv,Vl,Vv
Ľudské aktivity,
problémy,
životné prostredie
Pr, M,Tv,
Vv,Nv
Pr, M,Tv,
Vv,Nv
Pr, M,Tv,Vv,Sj,
Iv,Pv,Nv
Pr,M,TV,Sj
Iv,Pv,Nv
Mediálna výchova
Vnímanie mediálnych
odkazov, správ
Pr,Iv,Sj
Pr,Iv,Sj
Pr,Iv,Sj
Pr,Iv,Sj
Vplyv médií
na spoločnosť
Sj,Iv,Hv
Sj,Iv,Hv
Sj,Iv,Hv
Sj,Iv,Hv
Tvorba mediálnych
odkazov
Sj,Iv,Vv
Sj,Iv,Vv
Sj,Iv,Vv
Sj,Iv,Aj,Vv
Práca v tíme
Sj,Iv,Pr,Vl,Vv
Sj,Iv,Pr,Vl,
Vv,Aj
Multikultúrna výchova
Kultúrne rozdiely
Vv
Vv,Hv,Nv
Ľudské vzťahy
Pr,Sj,Tv
Pr,Sj,Tv
Pr,Sj,Tv
Pr,Sj,Aj,Tv
Etnický pôvod
Pr,Hv
Pr,Hv
Pr,Vv,Hv,Sj
Pr,Hv,Vv,Sj,
Aj
Európa a svet
Sj,Vv,Aj
Sj,Tv, Vv,Aj
Sj, Vl,Vv,Tv,Aj
Vl,Pr,Sj,M,Aj
Ochrana života
a zdravia
Starostlivosť o zdravie
Tv,Pr,Sj,Nv
Tv,Pr,Sj,Nv,Vl
Tv,Pr,Sj,Vl,Nv
Tv,Pr,Sj,Vl,Nv
Zdravý životný štýl
Sj,M,Tv,Vv,
Pr
Sj,M,Tv,Vv,Pr
Sj,M,Tv,Vv,Pr
Sj,M,Pr,Tv,Vv
Tvorba projektu
a prezentačné
zručnosti
Sj,Iv
Iv,Sj,Vl
Sj,M,Iv,Vv,Pv
Sj,Vv,M,Aj,
Pv,Iv
Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra
Môj rodný kraj
Pr. Vv, Sj, Hv,
Pr, Vl, Sj, Vv, Hv, Iv,
Pr, Vl, Sj, Vv, Hv, Iv
Pr, Vl, Sj, Vv, Hv, Iv
Objavujeme Slovensko
Sj,
Vl, Pr, Sj, Vv, Hv
Vl, Pr, Sj, Vv, Hv, Iv
Vl, Pr, Sj, Vv, Hv, Iv
Tradičná ľudová kultúra
Sj,M,Pr,Tv,Vv, Hv, Nv
Sj,M,Pr,Tv,Vv, Hv, Nv
Sj,M,Pr,Tv,Vv, Hv, Nv
Sj,M,Pr,Tv,Vv, Hv, Nv, Pv
- Vnútorný systém kontroly a hodnotenia
Cieľom vnútroškolskej kontroly školy je získavanie objektívnych informácií o úrovni a výsledkoch práce zamestnancov školy a konzultačno-poradenská služba v záujme odstránenia nedostatkov.
- Kontrola pedagogickej dokumentácie (úroveň vedenia, vecnosť, správnosť zápisov) v ZŠ aj ŠKD.
- Rozbor žiackych písomných prác.
- Rozbor testov overujúcich zvládnutie základného učiva žiakmi predpísaného štandardami.
- Kontrola interiéru a areálu školy, kontrola dodržiavania zásad BOZP a PO.
- Pedagogický dozor nad žiakmi a dodržiavanie vnútorného poriadku školy.
- Riadené rozhovory so žiakmi, rodičmi, a ostatnými zamestnancami školy.- Hodnotenie žiakov
Školské hodnotenie žiakov je súčasťou celkovej výchovno-vzdelávacej práce školy. Hodnotenie charakterizujeme ako proces neprestajného poznávania a posudzovania žiaka, jeho vedomostnej úrovne, pracovne a učebnej činnosti, jeho prejavov a výsledkov. Pri hodnotení sa učiteľ zameriava predovšetkým na poznávanie stupňa rozvoja žiackej osobnosti, z hľadiska stanovených cieľov a požiadaviek normovaných učebnými osnovami. U žiakov si všíma aj jeho schopnosti, najmä vyjadrovacie, pracovné, charakterové a vôľové vlastnosti, usilovnosť, ktoré vlastný učebný proces nielen podmieňujú, ale ovplyvňujú aj jeho výsledky.
Medzi základné metódy pedagogickej diagnostiky patria rozličné skúšky a didaktické testy, ale aj pozorovanie, rozhovory, žiacke produkty. Podstata pozorovania ako metódy skúmania a pozorovania osobnosti žiaka je v tom, že priamo alebo nepriamo odhaľuje jednotlivé vlastnosti, prejavy a vlastnosti žiakovej osobnosti s cieľom čo najlepšie ich poznať a tieto poznatky využiť na individuálny prístup k žiakovi pri vyučovaní.
Vyučovanie a učenie ako každá iná spoločenská činnosť podlieha kontrole a previerke. Špecifickým druhom kontroly a previerky učebnej látky sú skúšky. Pri skúškach učiteľ skúma a zisťuje úroveň a kvalitu osvojených vedomosti, zručnosti a návykov, spôsob myslenia, vyjadrovania, schopnosť používať osvojené vedomosti v praxi a pri riešení praktických úloh.
Skúšky rozoznávame podľa toho, z akého prameňa sa získavajú informácie na :
- ústne - živé slovo
- písomné - písomný prejav
- praktické- praktická činnosť žiaka
Podľa funkcie môžeme skúšky rozdeliť na :
- priebežné- učiteľ ich uskutočňuje v priebehu vyučovacieho procesu, nimi si učiteľ overuje ako žiaci chápu učivo, ako s ním spolupracujú, či stačia sledovať vyučovanie.
- orientačné- učiteľ si overuje ako žiaci zvládli domácu prípravu, uskutočňuje sa zvyčajne na začiatku vyučovacej hodiny
- tematické - vykonávajú sa po prebratí tematických celkov
- postupové a opravné- tieto skúšky sú komisionálne a robia ich žiaci, ktorým hrozí z daného predmetu nedostatočná známka
Školské hodnotenie má svoj predmet, ktorý závisí predovšetkým od cieľov a úloh výchovy a od obsahu, ktorý je vymedzený pre jednotlivé predmety v učebných osnovách. Predmet školského hodnotenia žiaka nemožno oddeliť od samotného žiaka. S predmetom hodnotenia úzko súvisia aj kritéria hodnotenia, kde skúmame ako a podľa čoho hodnotiť.
Kritéria hodnotenia:
- predmetové, ktoré určujú čo má žiak vedieť , v akom množstve a rozsahu
- prejavové, ktoré vymedzujú vlastnosti žiakovho prejavu a výkonu ako napr. samostatnosť, aktivitu, iniciatívu, záujem a usilovnosť.
Klasifikácia žiakov je jednou z foriem hodnotenia. Vyjadruje sa zvyčajne klasifikačnými stupňami, bodovou škálou, symbolmi, ktorými možno rozlíšiť úroveň a dosiahnuté výsledky u žiakov.
Na hodnotenie prospechu sa pre jednotlivé klasifikačné stupne vymedzujú tieto kritéria takto:
Stupeň výborný: Žiak bezpodmienečne ovláda učivo predpísané osnovami. Prejavuje samostatnosť, pohotovosť a bystrosť myslenia. Svoje myšlienky vie presne vyjadrovať. Pracuje samostatne, iniciatívne, presne, je aktívny, učí sa svedomite a so záujmom. Dobre chápe súvislosti medzi predmetmi a javmi.
Stupeň chválitebný: Žiak ovláda učivo predpísané osnovami. Uvažuje celkom samostatne, vie vyjadrovať celkom výstižne svoje myšlienky. Získané vedomosti vie uplatniť pri riešení úloh. Pri práci sa nie príliš často dopúšťa malých chýb. Učí sa svedomite.
Stupeň dobrý: Žiak v podstate ovláda učivo predpísané osnovami. Myšlienky nevie dosť presne vyjadriť, prejavuje menšiu samostatnosť myslenia. Získané vedomosti a zručnosti vie pri práci používať za pomoci učiteľa. S pomocou učiteľa prekonáva určité chyby, ktorých sa dopúšťa pri riešení úloh.
Stupeň dostatočný: Žiak ovláda učivo predpísané osnovami len čiastočne a prejavujú sa u neho značné medzery vo vedomostiach a zručnostiach. V myslení je nesamostatný a svoje myšlienky vyjadruje so značnými ťažkosťami. Pri práci sa dopúšťa podstatných chýb. O učenie neprejavuje záujem, je potrebné sústavne ho nabádať k práci.
Stupeň nedostatočný: Žiak neovláda učivo predpísané osnovami, na pomocné otázky odpovedá nesprávne a praktické úlohy nedokáže splniť ani s pomocou učiteľa.
Diskusie s rodičmi o spôsobe hodnotenia žiakov zatiaľ ukazujú, že rodičia, až na výnimky, stále uprednostňujú klasifikáciu ako formu hodnotenia vyjadrenú kvantitatívne hodnotiacim stupňom – známkou.
Cieľom a základom každého hodnotenia je poskytnúť žiakovi spätnú väzbu, t.j. čo sa naučil, zvládol, v čom sa zlepšil, v čom robí chyby a ako postupovať ďalej.
Hodnotenie by malo viesť k pozitívnemu vyjadreniu a malo by byť pre žiakov motivujúce. Je dôležité si uvedomiť, že pri hodnotení sa nehodnotí osoba žiaka, ale konkrétny overovaný problém, uplatňovať primeranú náročnosť a pedagogický takt, sústrediť sa na individuálny pokrok každého žiaka.
V priebežnom hodnotení používame rôzne formy, od klasifikácie, cez bodové hodnotenie, slovné hodnotenie až po seba hodnotenie a vzájomné hodnotenie sa žiakov. Žiaci sú cieľavedome vedení k seba hodnoteniu a seba kontrole od 1. ročníka, s chybou, či nedostatkom sa ďalej pracuje.
- Hodnotenie školy /autoevalvácia/
Cieľom hodnotenia školy je, aby žiaci, ich rodičia, pedagogická aj laická verejnosť získali dostatočné a hodnoverné informácie o tom, ako škola dosahuje ciele, ktoré si stanovila v školskom vzdelávacom programe, aká je úroveň vedomostí a spôsobilostí, ktoré žiaci získali a aká je úroveň výchovno-vzdelávacieho procesu v škole.
Hodnotenie školy zverejňujeme každoročne v Správe o výchovno - vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach na našej webovej stránke www.zspribelce.edupage.orgktorá obsahuje :
- údaje o počtoch žiakov,
- výsledky výchovno-vzdelávacieho procesu,
- údaje o počte, kvalifikácii a ďalšom vzdelávaní zamestnancov,
- aktivity a prezentáciu školy na verejnosti,
- projekty, ktoré škola vypracovala a do ktorých sa zapojila,
- priestorové a materiálne podmienky školy.
Kritériom kvality školy je pre nás spokojnosť rodičov, žiakov a učiteľov, preto plánujeme v budúcnosti zapojiť do hodnotenia školy aj ich.
Zo skúseností z minulých rokov a vyjadrení rodičov i členov obecného zastupiteľstva, aj keď nie vo veľkom počte, predsa sa vyskytli interpretácie o nevhodných formách vyučovania, kde sú zástancami viac klasického vyučovania, učenia sa naspamäť, prepisovania textov za účelom zlepšenia si písma, rodičia žiadajú viac písomných domácich úloh pre žiakov najmä v 1. a 2. ročníku.
3.3 Hodnotenie zamestnancov školy
Hodnotenie zamestnancov podáva celkovú charakteristiku o súčasnom stave, vývoji a perspektívnych zamestnancov. V našej základnej škole učí všetky predmety, okrem výtvarnej výchovy, telesnej výchovy a hudobnej výchovy, jeden učiteľ na plný úväzok, ktorý je zároveň riaditeľom a sám seba nehodnotí. Uvedené výchovné predmety vyučuje kvalifikovaná učiteľka - vychovávateľka v ŠKD, ktorá si tým dopĺňa základný úväzok. Tu uplatňujeme priebežné hodnotenie zamestnanca na základe hospitačnej činnosti, sledovania mimoškolských kultúrnych a športových aktivít počas osobných rozhovorov. K 30.júnu riaditeľ školy vypracuje celkové hodnotenie pedagogického zamestnanca a zriaďovateľ vypracuje hodnotenie na riaditeľa školy.
Vnútorný systém kontroly je vypracovaný osobitne a tvorí prílohu plánu práce školy.
4. Učebné plány pre 1. – 4. ročník ZŠ Príbelce
Predmet
1.roč
2.roč.
3.roč.
4.roč.
Počet hodín
za 4 roky podľa
ŠTÁTNEHO
vzdelávacieho
programu
Pridané hodiny
podľa ŠKOLSKÉHO
vzdelávacieho
programu
Slovenský jazyk
8 + 1
6 + 2
6 + 2
6 + 2
26
7
Anglický jazyk
2
2
3
3
6
4
Prírodoveda
1
1
1 + 1
1 + 1
3
3
Vlastiveda
1
1
1
3
Náboženská výchova
1
1
1
1
4
Matematika
4
4 + 1
3 + 2
3 + 2
14
5
Informatická výchova
1
1
1
1
3
1
Pracovné vyučovanie
1
1
Výtvarná výchova
1
1
1
1
4
Hudobná výchova
1
1
1
1
4
Telesná výchova
2
2
2
2
8
76
Voliteľné hodiny
20
20
22
23
25
26
96
Poznámky k učebnému plánu
Vychádzajúc zo štátneho vzdelávacieho programu, skúseností, tradícií, požiadaviek rodičov, dosahovaných výsledkov a koncepcie rozvoja školy sme orientovali svoj Školský vzdelávací program na posilnenie týchto predmetov.
Slovenský jazyk
Vzdelávacia oblasť JAZYK A KOMUNIKÁCIA patrí medzi východiskové vzdelávacie oblasti (vzhľadom na kompetenčný profil absolventa našej školy). Cieľom predmetu Slovenský jazyk nie je len jeho kvalitné gramaticky správne zvládnutie. Rovnako dôležité sú ciele ako rozvoj čítania s porozumením, rozvoj kritického myslenia, tvorivé písanie, rozvoj prezentačných zručností. V predmete Slovenský jazyk sa zameriavame viac na praktické využitie jazyka – ako prostriedku na vyjadrenie sa. Preto sme predmet posilnili v 1. – 4. ročníku o 7 vyučovacích hodín z celkovej kapacity 20 voliteľných hodín.
Cudzí jazyk – Anglický jazyk
Cudzím jazykom na našej škole je Anglický jazyk. Dnešná multikultúrna spoločnosť vyžaduje dokonalé zvládnutie cudzieho jazyka, preto Anglický jazyk vyučujeme od 1. ročníka a využili sme 4 hodiny z celkovej kapacity voliteľných hodín určených na profiláciu školy.
Informatická výchova
Vo vzdelávacej oblasti MATEMATIKA A PRÁCA S INFORMÁCIAMI sme zaviedli predmet informatickú výchovu aj v 1. ročníku, keďže v tomto predmete chceme položiť základy pre prezentačné výstupy prostredníctvom IKT, čo je jedným z cieľov prierezovej témy: Tvorba projektov a prezentačné zručnosti. Prostredníctvom IKT techniky budeme pracovať aj na ďalšej prierezovej téme: Mediálna výchova. Druhým dôvodom je, že spojením 1. a 2. ročníka vznikne skupina s rovnakým počtom žiakov ako spojením 3. a 4. ročníka, sedem. To je tiež počet počítačov priamo v triede.
Matematika
Matematika patrí medzi dôležité predmety, ktorým treba venovať veľkú pozornosť a dať dostatok času na preberanie daných tém, precvičovanie a utvrdzovanie učiva, preto sme posilnili tento predmet o 5 vyučovacích hodín z celkovej kapacity voliteľných hodín.
Prírodoveda
Vzhľadom na dôležitosť a rozsah spracovaných tém učiva sme časovú dotáciu posilnili o 3 hodiny.
5. Učebné osnovy predmetov 1. a 4. ročníka rozpracované na podmienky školy
Tvoria vlastný didaktický program vzdelávania pre každý predmet. Vychádzajú zo Štátneho vzdelávacieho programu a reflektujú profil absolventa a zameranie školy.
Obsahujú
- Charakteristiku predmetu, jeho význam v obsahu vzdelávania
- Rozvíjajúce ciele, predmetové spôsobilosti, vychádzajúce z kľúčových spôsobilostí
- Témy, prostredníctvom ktorých rozvíjame kompetencie, obsah, prierezové témy a prepojenie s inými predmetmi
- Požiadavky na výstup
- Metódy a formy práce – stratégie vyučovania
- Učebné zdroje sú zdrojom informácií pre žiakov. Sú to učebnice, odborná literatúra, odborné časopisy, náučné slovníky, materiálno-technické a didaktické prostriedky a pod.
- Hodnotenie predmetu